FaLang Language Switcher


Ulaşım

ulasim1Türkiye'nin coğrafi konumu ulaşımda her türlü aracın kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Türkiye'de ulaşım çeşitliliği şehirlere göre değişkenlik göstermektedir.

Toplu Taşıma

Türkiye'de toplu taşıma büyük oranda karayolu üzerinden yapılmaktadır. Büyük şehirlerde metro, tramvay, metrobüs, otobüs, banliyö trenleri, füniküler, feribot, dolmuş, taksi ve teleferik gibi farklı ulaşım alternatifleri bulunmaktadır. Son yıllarda gerek şehir içi gerek şehirler arası raylı taşımacılık oldukça gelişmiştir. Hem ekonomik hem konforlu seyahat için raylı sistemi tercih edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda yaygın olarak otobüs, metro ve dolmuş kullanılmaktadır.

Öğrencilere İndirimli Yolculuk

Taksiler dışındaki ulaşım araçlarından öğrenciler pasolar ve öğrenci kimlikleri ile indirimli olarak faydalanabilirler. Fakat pasoları temin etmek her şehre (Belediyeye) göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun için öğrenciler bulundukları şehrin ilgili ulaşım müdürlüklerinden bilgi alabilirler. Ulaşım araçlarından indirimli faydalanabilmek için öğrenci kimliklerini göstermek zorunludur.

Araç Kullanma
 
Türkiye'de araç kullanan yabancıların sahip oldukları sürücü belgesinin tercüme edilmiş noter veya konsolosluk tarafından onaylanmış örneğini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Türkiye'de araç kiralama, havalimanlarında veya şehir merkezlerinde bulunan "rent a car" ofislerinde yapılabilmektedir.
 
Şehirler Arası Yolculuk
 
Şehirler arası yolculuklarda alternatifler çok fazladır. Kara, hava ve deniz ulaşım araçlarından seyahatlerde yararlanılabilir. Gideceğiniz şehre göre uçak, deniz otobüsü, tren - hızlı tren ve otobüs en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Türkiye'nin her şehrine otobüs ile ulaşılabilmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir'den ise uçak ile hemen hemen her şehre ulaşmak mümkündür.

www.turkishairlines.com.tr

www.tcdd.gov.tr