FaLang Language Switcher


Medya Kütüphaneler ve Sosyal Kulüpler

medya-kutuphane1Televizyonlar

Türkiye'de 27 ulusal, 16 bölgesel, 215 yerel olmak üzere toplam 258 televizyon kanalı bulunmaktadır. Yaygın olarak karasal yayın, kablolu yayın ve uydu yayını olmak üzere üç tür yayın yapılmaktadır. Bu kanalların tamamına internet üzerinden de ulaşılabilir. Günlük yayın akışı kolaylıkla internet adreslerinden ve ulusal gazetelerden takip edilebilir.

Gazeteler

Türkiye, yazılı basın anlamında oldukça renkli ve zengindir. Türkiye'deki yayın hareketliliğini sağlayan çok sayıda gazete ve dergi bulunmaktadır. Birçok şehirde yerel gazeteler de yayınlanmaktadır. Ulusal yayınlara ek olarak yabancı dillerde basılı medya araçlarına da gazete satış noktalarında ulaşabilmek mümkündür. Gazetelerin tamamına internet üzerinden kolayca ulaşılabilir.

Milli Kütüphaneler ve Devlet Kütüphaneleri

Milli kütüphaneler, yurt içinde ve yurt dışında basılan yayınların toplandığı kütüphanelerdir. İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Ankara Milli Kütüphane ve İzmir Milli Kütüphane koleksiyonlarıyla yerli-uluslararası öğrenci, uzman ve araştırmacıların en önemli uğrak yerleri arasındadır

Üniversite Kütüphaneleri

Üniversitelerin hemen hepsinde kütüphane mevcuttur. Birçok üniversitenin kütüphanesi kendi öğrencisi yanında başka üniversitelerin öğrencilerine de açıktır.

Özel Konulu Kütüphaneler

Bu kütüphaneler, özel konuları içeren kitap ve dokümanların biriktirildiği kütüphanelerdir.

Bu kütüphanelerden belirli meslek sahipleri ve endüstri kuruluşları yararlanmaktadır.

• Atatürk Kitaplığı – İstanbul
• İSAM (İslam Araştırmaları Merkezi) – İstanbul
• Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi – İstanbul
• İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi – İstanbul
• Süleymaniye Kütüphanesi – İstanbul
• İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi – İstanbul
• Ankara Barosu Görme Engelliler Kütüphanesi – Ankara
• Yapı Kredi Atatürk Kütüphanesi – Ankara

Halk Kütüphaneleri

Bu kütüphanelerin çoğunluğu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlıdır. Her yaş ve meslekten okuyucuya hizmet vermek tedir. Türkiye genelinde 100'ün üzerinde halk kütüphanesi bulunmaktadır.

Düşünce Kuruluşları

Misafir öğrencilere yüksek standartlarda eğitim imkânı sağlayan üniversitelerin yanı sıra; çeşitli kurumlar tarafından organize edilen seminer, sempozyum, konferans ve paneller öğrencilerin donanımlarının artırılmasına imkân sağlamaktadır.

medya-kutuphane2Sosyal Kulüpler

Her üniversitede birçok farklı konuda sosyal kültürel kulüpler bulunmaktadır. Üniversiteler bünyesinde tiyatro gösterileri, konserler, filmler, seminerler, sanat gösterileri gibi birçok kültürel aktivite gerçekleştirilir. Öğrenciler üniversitelerde tenis, yürüyüş, yüzme, kayak gibi bireysel sporları yapabilmekte ve beysbol, futbol, voleybol gibi takım sporlarına katılabilmektedirler. Birçok üniversitede futbol, beysbol, basketbol, yüzme gibi üniversiteler arası yarışan takımlar vardır. Ayrıca engellileri rahatça katılıp sosyal aktivitelerden yararlanabilecekleri çeşitli alanlarda kulüpler de vardır.