FaLang Language Switcher


Güvenlik ve Yasalar

guvenlik-yasalarTürkiye oldukça güvenli bir ülke olmakla birlikte rahatsız edici herhangi bir durumla karşılaştığınızda en yakın polis merkezine ya da ekibine kolaylıkla müracaat edebilir veya 155 Polis İmdat numarasını arayarak şikâyetlerinizi emniyet görevlilerine iletebilirsiniz. İçinde yabancı dil bilen polislerin de bulunduğu emniyet mensupları sorununuzu en kısa sürede çözeceklerdir.

Türkiye'de yabancı uyruklu kişileri kapsayan yasa ve ilgili düzenlemelere uymanız olumsuz durumların çıkmaması için çok önemlidir 5682 sayılı Pasaport Kanunu'na göre Türkiye'ye girişte geçerli bir pasaport ibraz edilmesi ve uluslararası yolcu trafiğine açık sınır kapılarından giriş yapılması, giriş işlemlerinde öncelikle pasaport polisi tarafından pasaport kontrol ve ülkeye giriş veya çıkış işlemlerinin bitirilmesi daha sonra gümrük ve diğer işlemlerin yapılması zorunludur.

Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra "5683 sayılı Yabancıların İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun" gereğince en geç 30 gün içerisinde il emniyet müdürlüğü yabancılar şubesine müracaat edilmesi gerekmektedir. İkamet tezkeresi süresi bittiği takdirde en geç 15 gün içinde veya bitmeden önce yenilenmesi için başvuru yapılması gerekir. İkamet adresi değişikliğinde 48 saat içinde, medeni hal değişikliğinde 15 gün içinde, ikamet tezkeresi kaybında/zayiinde emniyet makamlarına bildirilmesi zorunludur. Eğitiminizi tamamladıktan sonra dönüş hazırlıklarınızı yapmak, tatilinizi Türkiye'de geçirmek ya da okul çevresiyle temaslarınızı bir müddet daha sürdürmek isterseniz bir defaya mahsus olmak üzere 6 (altı) aya kadar ikamet izni alabilirsiniz.