FaLang Language Switcher


Barınma

barinma1Türkiye'de eğitim gören öğrenciler için devlete ait yurtlar (YURT-KUR) başta olmak üzere, birçok vakıf yurdu ve özel yurt mevcuttur. Bunlara ek olarak bazı üniversitelerin kendilerine ait yurtları da bulunmaktadır.

Yurtların dışında, ekonomik duruma bağlı olarak lüks rezidanslardan küçük apartman dairelerine kadar birçok seçenek yer almaktadır. Uluslararası öğrenciler için ilk zamanlarda Türkçe'nin daha iyi öğrenilmesi ve çevrenin daha iyi tanınması adına kendilerine uygun bir yurtta kalmaları tavsiye edilebilir. Sömestr ve yaz tatili dâhil, yıl boyu hizmet veren devlet yurtlarının standartlarının son yıllarda oldukça yükseldiğini de belirtmek isteriz.

Öğrenciler için yurtlardan sonra en çok tercih edilen barınma seçeneği ev kiralamadır. Türkiye'de en yaygın şekilde ev kiralama, internet üzerinden verilen ilanlar ya da emlak danışmanları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ev kiralamak istenilen yerde evlere asılmış ilanlara bakarak da bir ev bulmak mümkündür. Emlak danışmanları aracılığıyla ev kiralandığında genellikle bir aylık kira bedeli emlakçı komisyonu olarak verilir. Ayrıca evinizi ister emlakçı aracılığı ile ister doğrudan ev sahibinden kiralayın belli bir miktar depozito ödeyeceğinizi de hesaba katmalısınız. Depozitonun miktarı da ortalama bir-iki aylık kira bedeline karşılık gelir. Ancak kira sözleşmesinin sonunda ev eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinde ev sahibine verilmiş olan depozito geri alınır.barinma2

Türkiye'de pek çok şekilde doğalgaz yaygın olarak kullanılmaktadır. Evlerde genellikle merkezi ısıtma ya da kat ısıtma sistemleri bulunur. Evlerin doğalgaz bağlantısı ve abonelik işlemleri belediyeler tarafından yapılmaktadır. Telefon ve internet bağlantısı için de pek çok servis sağlayıcı şirket arasından tercih yapabilirsiniz. Telefon ve internet aboneliklerinde, tarife, uluslararası kısıtlılıklar ve kotalarla ilgili şirket yetkililerinden bilgi alınabilir ve belirlenen tercihler doğrultusunda abonelik yapılabilir. Kiralanacak evin elektrik ve su sistemleri için de ilgili merkezlerde abone olmak gerekmektedir. Kira bitiminde aboneliklerin iptali unutulmamalıdır.

Ev dekorasyonu konusunda birçok alternatif sunan mağazalar bulunabileceği gibi ikinci el eşya satan dükkânlar da gezilebilir.