FaLang Language Switcher


Burs Programları

Lisans Bursları

Türk Dili Konuşan Ülkeler Burs Programı

Türk Konseyi bünyesinde yer alan Türk Dili konuşan ülkeler ile henüz üye olmamış ama aynı ortak unsurları taşıyan altı ülkeye yönelik olarak uygulamaya konulan Burs Programı, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına bütüncül bir yaklaşımla katkı sunmayı hedeflemektedir.

Kapsadığı Ülkeler:
Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve KKTC

Balkanlar Burs Programı

Tarihi ve kültürel bağlarımızın yoğun, dostluk ve komşuluk ilişkilerimizin vazgeçilmez olduğu Balkan ülkelerine yönelik oluşturulan Balkanlar Burs Programı, Türkiye'nin eğitim imkanlarının Balkan ülkelerinden gelecek adaylara sunulduğu ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir burs programıdır.

Kapsadığı Ülkeler:
Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan

Karadeniz Burs Programı

Karadeniz'in doğu, batı ve kuzeyindeki komşularımızı da kapsayan burs programı geniş bir coğrafyaya hitap etmektedir. Orta Avrupa ve Baltık ülkelerini de içeren program tarihte çok yakın ilişkilerimiz olan topluluklara yönelik kültürel ilişkileri geliştirmeyi ve karşılıklı yatırımlarımıza insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kapsadığı Ülkeler:
Belarus, Estonya, Gürcistan, Letonya, Litvanya, Moldova, Romanya, Rusya, Slovakya, Ukrayna, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Macaristan

Harran Burs Programı

Harran, tarihte ilk kurulan üniversitelerden birine ev sahipliği yapması, dönem dönem bölgenin önemli bilim merkezi olarak var olması bölge ülkelerine yönelik bilimsel, ekonomik ve sosyal etkileşimi geliştirmeyi amaçlayan burs programı için isim olarak verilmesinde belirleyici olmuştur. Bölge ülkelerinin tarihte olduğu gibi dünya tarafından bilim ve kültür vahası olarak anılmasına katkı sağlamayı hedefleyen bir program olarak tasarlanmıştır.

Kapsadığı Ülkeler:
Bangladeş, Filistin, Irak, İran, Lübnan, Pakistan, Suriye, Tacikistan, Ürdün, Yemen, Afganistan, İsrail.

Türkiye-Afrika Burs Programı

Türkiye'nin Afrika ile ilişkilerinde Afrika Açılımı ile başlayan yeni döneme daha da ivme kazandırmayı amaçlayan Afrika Burs Programı ile nitelik ve nicelik olarak daha fazla kişiye imkân sağlanacaktır. Afrika'nın kalkınmasında, bilgi ve tecrübe paylaşımını ve karşılıklı kültürlerarası iletişimi artırmak amaçlanmaktadır.

Kapsadığı Ülkeler:
Angola, Benin, Bostvana, Burkina Faso, Burundi, Cezayir, Cibuti, Çad, Etiyopya, Fas, Fildişi Sah., Gana, Kenya, Güney Afrika, Komor, Kongo Cum., Dem. Kongo, Libya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Orta Afrika, Senegal, Somali, Tanzanya, Tunus, Uganda, Ekvator Ginesi, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Kamerun, Lesotho, Liberya, Malavi, Mauritius, Moritanya, Mozambik, Namibya, Seyşeller, Sierra Leone, Swaziland, Togo, Zambiya, Zimbabve, Mısır, Sudan, Güney Sudan, Eritre, Ruanda, Yeşil Burun, Sao Tome ve Principe

Boğaziçi Burs Programı

Türkiye'nin dünyada en çok bilinen marka şehri İstanbul ve İstanbul'da öne çıkan "Boğaziçi" nin isim olarak kullanıldığı burs programı bu ülkelere ve uzak coğrafyalara gelişen üniversitelerimizi alternatif eğitim imkanları olarak sunmayı hedeflemektedir.

Kapsadığı Ülkeler:
Antigua ve Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Bahreyn, Barbados, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Brezilya , Brunei, Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Dominika, Ekvator, El Salvador, Endonezya, Filipinler, Grenada, Guetemala, Güney Kore, Haiti, Hindistan, Hong Kong (SAR) , Jamaika, Japonya, Kamboçya , Katar, Kiribati, Kolombiya, Kuveyt, Küba, Laos, Makao (SAR), Maldivler, Malezya, Meksika, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Paraguay, Peru, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Samoa, Singapur, Solomon, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Umman, Uruguay, Vanuatu, Venezuela, Vietnam.

Lisansüstü Burslar

Ali Kuşçu Bilim ve Teknoloji Burs Programı

Ali Kuşçu Bilim ve Teknoloji Burs Programı, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu programda fen bilimleri ve teknoloji alanındaki yüksek lisans ve doktora programları adaylara sunulur.

İbni Haldun Sosyal Bilimler Burs Programı

İbni Haldun Sosyal Bilimler Burs Programı, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu programda sosyal bilimler alanındaki yüksek lisans ve doktora programları adaylara sunulur.

Branş Bursları

İbni Sina Sağlık Bilimleri Burs Programı

İbni Sina Sağlık Bilimleri Burs Programı, lisans düzeyinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu programda sağlık bilimleri alanındaki lisans programları adaylara sunulur.

İlahiyat Burs Programı

İlahiyat Burs Programı, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu programda ilahiyat ve din bilimleri alanındaki lisans, yüksek lisans ve doktora programları adaylara sunulur.

Yunus Emre Türk Dili Burs Programı

Yunus Emre Türk Dili Burs Programı, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu programda Türk Dili ve Edebiyatı alanındaki lisans, yüksek lisans ve doktora programları adaylara sunulur.

Spor Burs Programı

Spor Burs Programı; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu program kapsamında, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan fakültelerin sporla ilgili bölümleri; lisans, yüksek lisans ve doktora adaylarına sunulur.

Kazanan adaylar öncelikle 1 yıl süreli Türkçe dil eğitimi kapsamında burslandırılırlar ve üniversiteye başlamaları, ilgili üniversitelerin sınavlarına girip kabul belgesi almaları koşuluna bağlıdır.

Sanat Burs Programı

Sanat Burs Programı; lisans, yüksek lisans ve doktora (sanatta yeterlilik) düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Bu program kapsamında, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan fakültelerin sanatla ilgili bölümleri; lisans, yüksek lisans ve doktora (sanatta yeterlilik) adaylarına sunulur.

Kazanan adaylar Türkçe bilmiyorlarsa öncelikle 1 yıl süreli Türkçe dil eğitimi kapsamında burslandırılırlar ve üniversiteye başlamaları, ilgili üniversitelerin sınavlarına girip kabul belgesi almaları koşuluna bağlıdır.

Kısa Dönemli Burslar

Kamu Görevlisi ve Akademisyenlere Yönelik Türkçe İletişim Programı (KATİP)

Kamu Görevlisi ve Akademisyenlere Yönelik Türkçe İletişim Programı (KATİP), ülkelerinde etkin olabilecek, gelecek vaat eden yabancı uyruklu kamu görevlisi, araştırmacı ve akademisyenlerin Türkçe öğrenmelerine yönelik olarak yürütülen 8 ay süreli bir burs programıdır. Program Türkçe öğretiminin yanı sıra kamu görevlisi ve akademisyenlerin Türkiye'yi yakından tanıması ve Türkiye ile sürdürülebilir bağlar kurmasına yönelik olarak pek çok kültürel faaliyet, kurum ziyareti, gezi vb. etkinlik sunmaktadır.
 
Burs programı katılımcıları Türkiye Cumhuriyeti'nin dış temsilciliğinin bulunduğu veya bu temsilciliklerimizden birine akredite olan ülkelerden dış temsilciliklerimizce uygun görülen adaylardan oluşmaktadır. Dış temsilciklerimizce uygun görülen adaylar internet üzerinden başvurularını gerçekleştirmekte, burs programı kriterlerini sağlayan adaylar programa kabul edilmektedir.

Araştırma Bursları

Araştırma Bursları, araştırma düzeyinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Araştırma Burslarına, doktorasını bitirmiş ya da doktora çalışmasında tez aşamasında olan adaylardan Türkiye'deki üniversitelerin birinden araştırması için kabul almış ve ilgili üniversitenin eğitim dilini bildiğini gösterir belgelere sahip olanlar başvurabilmektedir.

Araştırmacılar için bursluluk süresi yalnızca araştırma süresi ile sınırlıdır ve azami 1 yıldır.

Başarı Burs Programı

Başarı Burs Programı, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Başarı Burs Programı, Türkiye'de kendi imkanları ile öğrenim görmekte olan adaylardan ilgili yönergelerde belirtilen şartları taşıyanlara yönelik başarı temelli bir burs programıdır.

Destek Burs Programı

Destek Burs Programı, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verilir ve tüm ülkelerden adaylara açıktır.

Destek Burs Programı, Türkiye'de kendi imkanları ile öğrenim görmekte olan adaylardan ilgili yönergelerde belirtilen şartları taşıyanlara yönelik mali destek temelli bir burs programıdır.