FaLang Language Switcher


Türkiye Mezunları Endonezya ve Malezya’da Buluştu

Türkiye Bursları ile akademik eğitimlerini tamamlayan Endonezyalı ve Malezyalı öğrenciler, Türkiye'nin Cakarta ve Kuala Lumpur Büyükelçiliği'nde buluştu.
Endonezya'da gerçekleştirilen buluşmaya Türkiye'nin Cakarta Büyükelçisi Zekeriya Akçam katılırken, Malezya'da gerçekleştirilen buluşmaya ise Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Başak Türkoğlu katıldı. Her iki buluşmaya da ülkelerin iş dünyası temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yükseköğretim kurumu temsilcileri ve çok sayıda Türkiye mezunu katıldı.
 
Bağlar güçleniyor
 
Endonezya'daki buluşmanın açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Zekeriya Akçam, Türkiye'nin gerçekleştirdiği bu tür organizasyonların ilgili ülkeler ile Türkiye arasındaki bağları güçlendirdiğini kaydetti. Programda konuşan 2012 İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek lisans mezunu Citra Chergia "Türkiye Cumhuriyeti'nin sağladığı burs imkânı hayatımın dönüm noktası oldu. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti'ne gerçekten minnettarım ve orayı çok özledim" şeklinde konuştu.
 
İkili ilişkiler gelişecek
 
Malezya'daki program ise Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Başak Türkoğlu'nun konuşmasıyla başladı. İki ülke arasındaki öğrenci hareketliliğinin sürekli artış göstermesinin ikili ilişkileri geliştireceğine dikkat çeken Türkoğlu, Türkiye Burslarının kamu diplomasisi açısından önemli fırsatlar sunduğunu bildirdi.