FaLang Language Switcher


Quacquarelli Symonds Listesinde 16 Türk Üniversitesi

university rankings

Üniversitelerin uluslararası ölçekte sıralanması konusunda yetkin birkaç yükseköğretim derecelendirme kuruluşundan biri olan QS (Quacquarelli Symonds)'in Yükselen Avrupa listesi geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştır. Tam adı ''Yükselen Avrupa ve Merkez Asya En İyi Üniversiteler 2015-2016'' olan listede, 150 üniversite arasında 16 Türk Üniversitesi kendisine yer bulmuştur.

Listenin ilk sırasında Rusya'dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, ikinci sırada da yine Rusya'dan Novosibirsk Devlet Üniversitesi yer almaktadır. Üçüncü sırada ise Çek Cumhuriyeti'nden Charles Üniversitesi bulunmaktadır. Türkiye'den 12 üniversite ilk 100'de yer alırken, en iyi dereceleri 11'inciliğe yerleşen Bilkent ve Orta Doğu Teknik üniversiteleri elde etmişlerdir. Onları Sabancı Üniversitesi 14, Koç Üniversitesi 15, Boğaziçi ve İstanbul üniversiteleri 17'nci sıra ile takip etmiş, İstanbul Teknik Üniversitesi 30'uncu, Hacettepe Üniversitesi ise 34'üncü olarak ilk 50'de yer almayı başarmıştır. Listede temsil bazında sıralamada Rusya en başarılı ülke olurken, Türkiye ikinci, Polonya ve Çek Cumhuriyeti ise üçüncü sırada yer almıştır.

QS bu listede üniversiteleri akademik intiba, öğrenci-fakülte oranı, araştırma etkisi, uluslararası görünüm gibi kriterlere göre sıralamıştır. The Times Higher Education (THE) tarafından yayımlanan son listede değerlendirme kriterlerinin değiştirilmesi sebebiyle Türk Üniversiteleri sıralamada gerilemişlerdir. Fakat QS tarafından yayımlanan listede Türk üniversitelerinin ciddi bir başarı gösterdikleri görülmektedir. Böylesine önemli kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirmelerde başarı gösteren üniversitelerin, uluslararası öğrenci hareketliliğinin yönünün Türkiye'ye dönmesi ve ülkemizin eğitim bakımından bir marka ülke olması konusunda önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir.