FaLang Language Switcher


Bakan Taner Yıldız, Uluslararası Öğrenciler Akademisi’nde Konuştu

1Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Öğrenciler Akademisinin Kayseri Programında öğrencilere "Enerji Politikaları ve Yeni Türkiye" konulu bir konferans verdi.

Uluslararası Öğrenciler Akademisi Kayseri Programı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse’nin açılış konuşmasıyla başladı. Programa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, katılırken öğrencilere "Enerji Politikaları ve Yeni Türkiye" konulu bir konferans verdi.

Bakan Yıldız, konuşmasında uluslararası öğrencilerin ülkemizde bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu faaliyetlerin gelecek yıllarda ülkemiz için büyük bir önemi olduğunu belirtti. Yıldız konuşmasında şunları kaydetti:

“Öncelikle böylesine güzide bir toplulukla bir arada olmaktan dolayı memnuniyetimi ifade etmem lazım. Türkiye’de eğitimini devam ettiren birçok konuklarımız var. Bizlerde burada size en güzel bir şekilde zemin hazırlamak için buradayız. Sizler de önümüzdeki süreçte çok önemli görevlerde bulunacaksınız”

"Dünyada 1,3 milyar insan hala elektrikli tanışamamış. Afrika’yı dikkate aldığımızda yaklaşık 890 milyon nüfuslu bir ülkenin kullandığı elektrik çok az. Sermayelerin bir yerde toplandığı ama meşakkatlerinin birbirinden kopamadığı bir dünya içerisinde yaşıyoruz. Her insan yaşadığı dünyadan çevreden fırsatlardan faydalanamamış oluyor. O yüzden bizlerin sahte ile gerçeğin hesaplaşmasını yapmamız gerekiyor. Bizden 100 yıl önce yaşayanlar sanayileşme devrimi ile bir kısım işlemlerde bulundular. Dünya 2 dereceden fazla ısınırsa problem doğuyor. O yüzden insanlar, yöneticiler o ülkeyi idare edenler bunları düşünmek zorundalar”.

“Etrafımızdaki İstikrarsızlıklar Bizi İstikrar Adası Olmaya İtti”

Bakan Yıldız ayrıca, "Bazı ülkeler petrolden ve doğalgazdan elde ettikleri gelirleri bütçesine dahil etmezken bazı ülkeler genel bütçeye dahil ediyor. Dolayısıyla Türkiye bir tüketici olarak koyduğu stratejileri doğru yönetmekle görevli. En fazla petrol, elektrik ve doğalgaz kullanılıyor. Dünyada bir bağımlılık var. Bunları ne kadar doğru ortaya koyarsak o kadar iyi işler yapmış oluruz. Tabii dünya bir yandan eskiyor ve yenilenmesi için para harcamak lazım. Her şey genç kalamıyor. İnsanlar kazandıkları refah seviyesinden ödün vermemek istiyorlarsa bununla ilgili bedeller ödüyorlar. Ham petrol ve doğalgaz yer altındayken savaşın, yerüstündeyken barışın sebebi olarak yürüyor. O yüzden enerji ile alakalı yapılan tercihler uluslararası ilişkilerle ayrışamazlar. Bizim Türkiye dünyanın yüzde 1’idir ama bazı ilişkilerine baktığımızda yüzde 1’inden daha fazla etkili olduğunu görüyoruz. Etrafımızdaki istikrarsızlıklar aslında bizi istikrar adası olmaya itmiştir” şeklinde konuştu.

“Algı İle Gerçek Yer Değiştirmiş Durumdadır”

"Ham petrol fiyatlarını düşüşü çok ciddi sonuçlar doğurdu” diyen Yıldız, şunları kaydetti:

“Amerika Birleşik Devletleri özellikle ham petrol fiyatlarının düşük oluşuyla Rusya’nın politikalarını etkilerken aynı şekilde ham petrol fiyatlarının yüksek oluşuyla da Çin’i etkilemektedir. O zaman bakıyorsunuz bu elektrik ve enerji tedarikinden ziyade çok ciddi bir enstrüman haline geliyor. Türkiye bu enstrümanları doğru bir şekilde kullandığı için doğalgazda üretici bir ülke olmamasına rağmen 28  Avrupa Birliği ülke arasında doğalgazı en ucuz satan ülke olmuştur. Şu anda böyle devam etmektedir. Bizdeki algı böyle değildir. Algı ile kastetmek istediğim gerçekten de budur. Almanya’ya gidin her yer rüzgar gülleri, güneş pilleri, yeşillikler hep böyle görüyoruz. Algımız budur. Ama biliyor muyuz ki Almanya’nın kömürden ürettiği elektriğin oranını yüzde 43’lerdedir ve bunu yüzde 51’lere çıkarmak için bir karar aldı. Bizdeki algı nasıl? Bunların her biri empozelerle yapılan işlemler. Çok çevreyi kirletiyor ve kömürleri yakmaması lazım Türkiye’nin ve ülkemizin kömürden elektrik üretme oranı toplam yüzde 26’larda. Yani algı ile gerçek yer değiştirmiş durumdadır.”

“Dünyayı Kimler Kirlettiyse Onlar Temizlesin Diyoruz”

Bakan Yıldız son olarak, “Türkiye’nin yıllık kullandığı kömür oranı ortalama 100 ile 106 milyon ton, dünyanın kullandığı kömür miktarı 7 milyar tondur. Çin tek başına 3.5 milyar ton kömür kullanıyor. Türkiye’nin 12-13 yılda toplam bulduğu kömür miktarı 7-8 milyar tondur. Yani Türkiye’nin bütün bulduğu kömür miktarı dünyanın yıllık kömür miktarı kadardır. Hani kirletmeye ortak oluyordu. O yüzden biz politikalarımıza şu cümleleri ekledik. Dünyayı kimler kirlettiyse onlar temizlesin diyoruz. Bu çok garip bir şey olmaz adilane bir şey olur. Başkası kirletip bizler temizlersek o zaman da bize haksızlık olur. O yüzden doğru bir şekilde bunları yönlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye kendi sınırları içerisinde kendi ihtiyacının önemli bir bölümünü kendi kaynaklarından karşılayamıyor. Toplamda baktığımızda yüzde 27 ile 28’ler civarında yerli kaynaklardan karşılıyoruz. Yüzde 73’ler civarında da ithal kaynaklardan karşılıyoruz. O zaman ülkemizin kendi kendini karşılayacak yeni kaynaklar bulmak zorundadır.

Bakan Taner Yıldız'a konuşmasının ardından çeşitli ülke öğrencileri ve Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun tarafından hediye takdim edildi. Bakan Yıldız, daha sonra ise programa katılan öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

.