FaLang Language Switcher


SANAT VE SPOR BURS PROGRAMLARI BAŞVURUYA AÇILDI

sanat ve spor tb basvuru tr
 
Sanat ve spor alanlarında yetenekli uluslararası öğrencilere, sanat ve spor alanlarında öğrenim görmek üzere lisans ve lisansüstü seviyelerde Türkiye üniversitelerinde burslu öğrenim görme imkânı verilecektir. Programların amacı toplumlar arasında sosyal ve kültürel etkileşimi desteklemektir.

AKADEMİK NİTELİK

Spor Burs Programı için adayın yeterliliğini veya geçmiş başarılarını gösterir ulusal veya uluslararası geçerliliği haiz lisans, sertifika veya eşdeğer bir belgeye sahip olması gerekir.

Sanat Burs Programı içinse, adayın yeterliliğini veya başarısını gösterir ulusal veya uluslararası geçerliliği haiz lisans, sertifika veya eşdeğer bir belge ile alanına uygun olarak kendi ortaya koyduğu veya icra ettiği eserlerin görsel/işitsel materyallerine (portfolyo) sahip olması gerekir.

Her iki program için de adayın başvurduğu alana ilişkin geçmiş altyapı hazırlıklarının olması ve bunları ispatlaması beklenir.

Başvurular değerlendirilirken, adayın geçmiş akademik ve ders notu başarıları dikkate alınır. Ayrıca adayın sanat ve spor alanlarında yetkinliği, gelecek vadetmesi, Türkiye ve ülkesi arasındaki ilişkilere katkı sağlama istekliliği göz önünde bulundurulur.

BAŞVURU SÜRECİ

Başvurular, internet yoluyla yapılır. Aday, Türkiye Bursları internet adresinde yer alan başvuru formunu elektronik ortamda eksiksiz doldurmak ve formda istenilen ek belgeleri tarayıp sisteme yüklemek suretiyle başvurusunu gerçekleştirecektir.

Aday, başvuru esnasında, Türkiye Bursları başvuru sisteminde ilgili burs programı kapsamında erişimine izin verilmiş üniversite ve bölümler arasından tercihlerini yapar.

Burslarla ilgili tüm haberler internet sitemizde duyurulacaktır. Başvuru sonuçları adaya elektronik posta (e-mail) yoluyla bildirilecektir. Başarılı bulunan adaya izlemesi gereken adımlar da elektronik posta yoluyla iletilecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Türkiye Bursları kapsamında yer alan Sanat ve Spor Burs Programlarına, Türkiye dışında başka bir ülkenin vatandaşı olan uluslararası öğrenciler başvurabileceklerdir.

Başvuru koşulları ve başvuru esnasında sunulacak/yüklenecek belgeler aşağıdaki gibidir:

Genel Başvuru Koşulları
a/ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı dışında bir vatandaşlığa sahip olmak
b/ Mezun olmak ya da içinde bulunulan akademik yılın sonunda mezun olabilecek durumda olmak
c/ Başvuru formunda belirtilen yaş kriterini sağlamak.

Başvuru Esnasında Sunulacak/Yüklenecek Belgeler
a/ Başvuru formu (Türkiye Bursları internet adresinden doldurulacaktır),
b/ Geçerli bir kimlik ya da pasaport fotokopisi,
c/ Diploma, geçici mezuniyet belgesi veya öğrenci belgesi
ç/ Adayın başvurduğu düzey öncesindeki sürdürdüğü eğitim düzeyine/düzeylerine ait dersleri ve başarı durumunu gösteren not belgeleri (transkriptler),
d/ Ulusal veya uluslararası geçerliliği haiz lisans, sertifika veya eşdeğer belgeler; ve portfolyo (görsel/işitsel; sadece Sanat Burs Programı için),
e/ En az 1 adet referans mektubu,
f/ Herhangi bir kurumla bağlayıcı bir ilişkisi bulunan adayların kurumlarından alınmış izinli olduklarına dair izin belgesi veya uygun görüş belirten mektup (Kazanan adaylardan istenecek).

BURS MİKTARI

Sanat ve Spor Burs Programları için 2015-2016 yılı için aylık burs miktarı lisans için 600 TL, yüksek lisans için 850 TL ve doktora (sanatta yeterlilik) için 1.200 TL'dir.
Ayrıca burs kapsamında gidiş-dönüş uçak bileti, Türkçe dil kursu, konaklama, okul harcı ve genel sağlık sigortası masrafları da karşılanır.

BURS UYGULAMA SÜRECİ

Olumlu değerlendirilen ve Türkçe bilmeyen tüm adaylar, öncelikle 1 yıl süreli Türkçe Eğitim Bursu kapsamında burslandırılırlar.

Olumlu değerlendirilen ve Türkçe'yi yeterli düzeyde bilen adaylar, 1 yıl süreli Türkçe Eğitim Bursu kapsamında burslandırılmazlar.
 
Bu bir yıllık süre içinde tüm adayların, başvuru esnasında başvuru sisteminde tercih etmiş oldukları üniversite ve bölümlerin en az birinden gelecek akademik yıl için kabul almaları zorunludur. Üniversitelerin sanat veya spor birimlerinin sınavlarına hazırlık ve kabul almak adayların kendi sorumluluklarındadır.

Başvurular, Türkiye Bursları – Sanat ve Spor Bursları Değerlendirme Komisyonu tarafından değerlendirilecektir.

Bursiyerler için bursluluk süresi, 1 yıl süreli Türkçe Eğitim Bursu ile adayın başvurduğu öğrenim düzeyinin normal eğitim süresini kapsar.

Ayrıntılı bilgi için

Websitesi
www.turkiyescholarships.gov.tr
www.turkiyeburslari.gov.tr
www.trscholarships.org
 
Bizi takip edin:
facebook.com/turkiyeburslari
twitter.com/turkiyeburslari
instagram.com/turkiye_burslari

Çağrı merkezi

0850 455 0 982

E-mail:
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.