FaLang Language Switcher


Türkiye’ye Hoşgeldiniz Programı Edirne’de Çoşkuyla Yapıldı

turkiyeye hosgeldiniz

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Edirne Valiliği ve Trakya Üniversitesi'nin ortaklaşa tertip ettiği, uluslararası öğrencilere yönelik "Türkiye'ye Hoşgeldiniz" programı Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi'nde bini aşkın öğrencinin ve protokolün katılımıyla gerçekleştirildi. Programa; Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin,

Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Bulgaristan HÖH Milletvekili Şaban Ali Ahmed, YTB Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanı Serdar Gündoğan, YTB Trakya Koordinatörü Fatih OT, şehir protokolü, Trakya Üniversitesi'nden birçok fakülte dekanı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinliğe Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi'nden de akademisyen ve uluslararası öğrenciler iştirak ettiler.

Selamlama konuşmasında Edirne Valisi Sayın Dursun Ali Şahin; memleket hasreti içerisinde eğitim alan öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamanın en önemli görevlerinden biri olduğunu söyledi. Uluslararası öğrencilere zamanlarını verimli kullanmaları yönünde tavsiyede bulunan Vali Şahin, şöyle konuştu: "Bu yıllar sizin için altın yıllar, altın değerinde olan yıllar. Bir büyüğümüz, 'Kıymetli zamanlar, kıymetli yerlerde harcanır' der. Zaman bizim için çok önemli çalışarak, başararak, gezerek, dolaşarak, ilminizi artırarak geçirin. Ülkenize gittiğinizde, sizler Türkiye'nin büyük elçileri olacaksınız" dedi.

"Fatih Sultan Mehmet'i Trakya Üniversitesi Mezunu Sayabiliriz"

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük de Türkiye'de uluslararası öğrencilere en fazla eğitim veren ilk 3 üniversite içinde olduklarını söyledi. Rektör Yörük: "Sadece pasaportunuzun rengi ve üzerindeki damgalar farklı. Onun dışında hiçbir farkımız yok. Sizler evrensel bilgiyi almaya geldiniz. Biz de elimizden geldiğince sizleri alanınızda yetiştirmeye gayret ediyoruz. Bu bilgileri ülkenize döndüğünüz zaman yine ülke insanlarınız için kullanacaksınız. Sonuçta sizler sayesinde 50'den fazla ülkeye bilgi ihracı yapıyoruz. Öyle bir şehirde yaşıyorsunuz ki; Fatih Sultan Mehmet'in doğduğu ve eğitim aldığı bir kenttesiniz. Bu yüzden Fatih'i, Trakya Üniversitesi mezunu olarak sayabiliriz." dedi. Yörük, T.Ü.'de başka ülkelerinden gelen 1800'ün üzerinde öğrencinin eğitim aldığını kaydetti.

YTB Daire Başkanı Serdar Gündoğan da; ülkelerin gündeminde öğrenci hareketliliğinin yerini almaya başladığını belirtti. Dünya üzerinde 4,5 milyon öğrencinin ülkesi dışında eğitim gördüğünü ifade eden Gündoğan: "Bu hareketliliğin 2023 yılında 10 milyonu bulacağı tahmin ediliyor" dedi. Gündoğan, Türkiye'de 150 ülkeden gelen 54 bin öğrencinin eğitim aldığını vurguladı.

Programda sanatçı Evrim Kaşıkçı ve Batı Trakyalı öğrenci Ayşe Doğancalı Rumeli türkülerinden oluşan bir konser verdi. Katılımcılar türkülere coşkuyla eşlik etti. Edirne'deki uluslararası öğrencilerden oluşan tiyatro ekibinin sergilediği "Gönül Elçileri" isimli oyun seyircilerin beğenisini kazandı. Avusturyalı Seyyah Felix Philipp Kanitz'in 1850 yılından itibaren defalarca gezdiği Tuna Vilayetinde çizdiği resimlerden oluşan sergi ilgi ile gezildi.

Etkinlik, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın çeşitli yayınlarının ve Valiliğin hediyelerinin öğrencilere takdim edilmesi, kokteyl ve tanışma programıyla son buldu.

.