FaLang Language Switcher


Önemli Duyuru

1- Burs Ödemeleri ve 2013-2014 Burs Miktarları

2013-2014 eğitim yılında ilk defa burs alan öğrencilerin bursları Ekim ayından itibaren başlamaktadır. Eylül ayı için herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Burs ödemeleri her ayın 25'inde yapılmaktadır. (yeni öğrenciler için)

Uluslararası Öğrenciler Değerlendirme Kurulu kararı gereği 2014 Ocak ayından itibaren Türkiye Burslusu öğrencilere ödenecek aylık burs miktarlarına zam yapılmıştır.

a. Doktora Öğrencisi: 1.100 TL

b. Tıpta Uzmanlık: 1.100 TL

c. Yüksek Lisans Öğrencisi: 800 TL

d. Lisans Öğrencisi: 550 TL

e. Ön Lisans Öğrencisi: 500 TL

Bakanlık Bursu/Başarı ve Destek Bursu Öğrencileri için:

a. Lisans Öğrencisi: 350 TL

b. Yüksek Lisans Öğrencisi: 450 TL

c. Doktora Öğrencisi: 550 TL

Zamlı burs ödemeleri 2014 Ocak ayından itibaren ödenmeye başlanacaktır.

2- Genel Sağlık Sigortası

Burslu öğrencilerimizin genel sağlık sigortası kapsamına alınması ile ilgili yazımız Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilmiştir. En geç bir ay içerisinde bütün burslu öğrencilerimiz bu kapsamda sağlık hizmeti almaya başlayacaktır.

Genel sağlık sigortası işlemlerinin başlatılabilmesi için YU numarası gerekmektedir. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğuna ait YU numaraları sistemimizde bulunmaktadır.
2013-2014 eğitim yılında ilk defa burslandırılan öğrencilerimizden ise yakın zamanda bu bilgileri bize ulaştırmak üzere form doldurmaları istenecektir. (yeni öğrenciler için)

Bursu iptal edilen öğrenciler kendi sağlık sigortası işlemlerini kendileri yapacaktır. Bursu iptal edilen öğrenciler kendi imkânlarıyla okuyan uluslararası öğrenciler gibi SGK il müdürlüklerine giderek kendi GSS işlemlerini kendileri gerçekleştireceklerdir.

Önemli Not: Geçen yıllarda gelen uluslararası öğrencilerin genel sağlık sigortalısı olabilmeleri için son tarih 29 Kasım 2013, bu yıl gelen öğrenciler için kayıt tarihini takip eden 3. ayın son günüdür. Bu tarihlere kadar GSS tescil işlemlerini yaptırmayan öğrenciler önümüzdeki yıllarda isteseler de GSS'li olamayacaklardır.

3- Uçak Biletleri

2013-2014 eğitim yılında Türkiye Bursları kapsamında ülkemize gelen öğrencilerin uçak biletleri Başkanlığımızca alınmıştır. (yeni öğrenciler için)

Kendi imkânları ile gelen öğrencilerimiz ise bilet fiyatını gösterir fatura ile birlikte uçak biletlerini Başkanlığımıza posta veya e-posta yoluyla göndermelidirler. (yeni öğrenciler için)

Öğrencilerimizin en geç 10 Aralık 2013 tarihinde kadar bu belgeleri göndermeleri gerekmektedir.

Uçak Bileti Ödemesi Talep Formu: http://turkiyeburslari.gov.tr/index.php/tr/bir-sorum-var

Formu doldururken lütfen konu kısmında "Geri Ödemeler (Uçak Bileti-İkamet Tezkeresi) seçeneğini seçiniz. Uçak biletinizi ve bilet fiyatını gösterir faturayı yüklemeyi unutmayınız.

Adres: Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Oğuzlar Mahallesi, Mevlana Bulvarı No:145 P.K: 06520 Balgat/Ankara
Mezun olan öğrenciler ise ülkelerine dönüş için mezuniyet belgesi ile birlikte Başkanlığımızı bilgilendirmelidir. İsteyenlere uçak bileti Başkanlığımızca temin edilecektir.

4- İkamet Tezkiresi Defter Bedelleri

İlk defa gelen öğrencilerin ikamet tezkiresi defter bedelleri (198 TL) Başkanlığımızca karşılanmaktadır. Bu bedeller Aralık ayında öğrencilerimizin hesabına otomatik aktarılacaktır. Bu nedenle Başkanlığımızca yeni gelen öğrencilerin doldurması istenen bir form dışında Başkanlığımıza belge göndermelerine gerek yoktur. (yeni öğrenciler için)

5- Banka Hesap Numaraları

Yeni gelen öğrencilere banka hesap numaraları Başkanlığımızca açılmıştır. Ancak bazı öğrencilerin hesap açma işlemlerini bilgileri eksik olduğu için tamamlayamıyoruz. (yeni öğrenciler için)

Bu nedenle banka hesap numarası olmayanların, İkamet Tezkereleri ile herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek hesap açmaları gerekmektedir. Vakıfbank Şubesine gittiğinizde Türkiye Burslusu olduğunuzu söylemeyi unutmayınız. Sorun çıkarsa ilgiliye Vakıfbank Çankaya şubesini aramasını söyleyiniz.

Hesap numaranızın olup olmadığını çağrı merkezimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

6- Türkçe Hazırlık Eğitimi

Türkçe hazırlık eğitimi alan öğrencilerden aylık devamsızlığı 20 saati aşanların bursu takip eden 3 ay boyunca %25 kesintili ödenir. Toplamda 100 ders saatinden fazla mazeretsiz/izinsiz devam etmeyenlerin bursları iptal edilir.