FaLang Language Switcher


Adaylarda Aranan Özellikler ve İş İmkanları

Bölge Çalışmaları başlığı altında bahsedilen programlardan birine başvuracak adaylarda aranan özellikler arasında not ortalaması ön sırada yer almaktadır. Bu ortalama genel olarak 4.00 üzerinden 2.75'tir. Bunun yanı sıra İngilizce dil becerisi de önemli kriterler arasındadır. TOEFL ve IELTS gibi sınavların yanında, sadece Türkiye'de ÖSYM tarafından yapılan YDS de geçerli sayılmaktadır. İstenen dil puanı programdan programa değişmektedir. Bunlara ek olarak adayların daha önce kendisinden ders aldıkları öğretim üyelerinden ikişer adet referans mektubu sağlamaları istenmektedir. Ayrıca adayın kendisinin kaleme alacağı motivasyon mektubu da değerlendirmeye alınan önemli belgeler arasındadır.
 
Bölge Çalışmaları başlığı altında bahsedilen programlardan birini tamamlayan yüksek lisans mezunları için ilgileri doğrultusunda akademik kariyerlerine devam edebilmenin yanında vatandaşı oldukları ülkelerde veya uluslararası organizasyonlarda diplomatik kariyer yapma imkanları mevcuttur. Son yıllarda küreselleşmenin ve bununla birlikte bölgeselleşme trendinin yükselişe geçmesi, diplomatik mekanizmalarda daha fazla bölge uzmanına ihtiyaç duyulmasını beraberinde getirmiştir.

Bölgesel çalışmalarda öğrenimini tamamlayan mezunlar ayrıca medya sektöründe de çalışma imkanına sahiptir. Özellikle birçok uluslararası medya kuruluşu çeşitli bölgeleri spesifik özellikleriyle bilen, bölgedeki dillere hakim uzmanları gün geçtikçe daha fazla sayıda istihdam etmektedir. Bunun yanında spesifik bölgelerle geniş ticaret ağları olan pek çok ulusal ve ulus aşırı (transnational) şirket, ticaret yaptığı bölgeleri -dilleri ve kültürlerini de içerecek şekilde- tanıyan bölge uzmanlarına ihtiyaç duymaktadır.