FaLang Language Switcher


Türkiye Bursları 2015 başvuruları sona erdi.

2015 yılında 182 ülkeden yaklaşık 155 bin aday Türkiye Bursları başvuru sistemine giriş yapmış, 95 bin aday başvurusunu tamamlamıştır.

Ülkemizin sağladığı burslara geçmiş senelerde de ilgi gösteren ve tarihsel ilişkilerimizin yoğun olduğu birçok ülkenin başvurularında bu yıl kayda değer bir artış yaşandığı gözlenmiştir. Bu ülkelerden gelip ülkemizde eğitim alan ve memnun kalan uluslararası öğrencilerin kendi ülkelerinde Türkiye Bursları'nın gönüllü tanıtımlarını yapmalarının bu durumda rolü olduğu düşünülmektedir.

Bununla birlikte, geride bıraktığımız yıllarda herhangi bir başvurusu kaydedilmemiş Danimarka, Dominika, El Salvador, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Saint Kitts ve Nevis'ten adaylar 2015 yılında burs sistemine ilk defa başvuru yapmış ve bu durum, Türkiye Bursları'nın tüm dünyayı kapsama yolunda ilerlediğinin bir nişanesi olmuştur.

Türkiye Bursları, Latin Amerika ve Karayip bölgelerinden bu sene 1.000'e yakın başvuru alarak geçen sene aldığı başvuruları %80 civarında artırmıştır. Ülkemizin anılan bölgelere son yıllarda yaptığı açılımların ve üst düzey ziyaretlerin etkisi neticesinde meydana gelen başvurulardaki bu artış, Türkiye Bursları'nın ülkemizin dış politikasıyla olan uyumluluğunu göstermektedir.

Türkiye Bursları kapsamında bu yıl ilk kez uygulamaya konulan Sanat ve Spor Burs Programlarına tüm dünyadan beklenenin üstünde teveccüh gösterilmiştir. Farklı ilgi alanlarına hitap eden burs programlarıyla Türkiye Bursları, sanat ve spor alanlarındaki birikimlerini de bundan böyle yetenekli dünya öğrencileriyle paylaşacaktır.

Türkiye Bursları'na 2015 yılında başvuran adaylar uzman ve akademisyenlerden oluşan Seçici Heyetler tarafından değerlendirilecek ve burslardan faydalanmaya hak kazanan 5 bin civarında uluslararası öğrenci tespit edilecektir. Olumlu değerlendirilen başarılı adaylar, hayatlarındaki en önemli yılları ülkemizde geçirme fırsatını yakalamış olacaklardır.