FaLang Language Switcher


EDİRNE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİNE SAĞLIK BAKANI DR. MEHMET MÜEZZİNOĞLU KATILDI

2015031001

Edirne Mimar Sinan Vakfı’nın T.C. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın katkılarıyla hazırladığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi’nin bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu idi.
 
Bakan Müezzinoğlu, Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi’nde uluslararası öğrencilere “Sağlık Politikaları Çerçevesinde Yeni Türkiye” konulu bir konferans verdi.
 
Konferans öncesinde, Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Koordinatörü Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şentürk akademiye dair bilgiler verdi. Şentürk, akademiye 25 farklı ülkeden 95’i kademe, 65’i de ihtisas olmak üzere 160 uluslararası öğrencinin devam ettiğini ve akademinin kademe ve ihtisas programları ile okuma grupları şeklinde işlendiğini; bu çerçevede siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, kültür, sanat, edebiyat, tıp, tarih, sosyoloji, düşünce tarihi, bilim-teknoloji, hukuk, iktisat, sivil toplum, küresel gelişmeler gibi çeşitli alanlarda dersler verilmekte olduğunu ve şehir içi ve dışı kültürel geziler tertip edildiğini belirtti.
 
Daha sonra kürsüye gelen Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, yaklaşık 70.000 uluslararası öğrencinin ülkemizde misafir olarak eğitim gördüğünü belirtti. Köse, İlk uygulaması 2013 yılında Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Sakarya illerinde saygın üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve araştırma merkezleri aracılığı ile gerçekleşen Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile ülkemizde yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesi, ilgi ve çalışma alanlarına göre yeni imkânların sunulması, toplumumuz ve kültürümüzle olan bağlarının güçlendirilmesi, mezuniyetleri sonrasında ülkemiz ile her alanda kalıcı ve sürdürülebilir ilişkilere sahip olmalarının amaçlandığını söyledi.
 
Köse, ayrıca Uluslararası Öğrenciler Akademisi’nin bu yıl 18 farklı ilde düzenlendiğini ve programlara devam eden öğrencilerin toplamda 4 bine yaklaştığını ve akademinin kademe ve ihtisas programları ile okuma grupları şeklinde yürütüldüğünü belirtti.
 
Kürsüye son olarak Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu geldi ve öğrencilere “Sağlık Politikaları Çerçevesinde Yeni Türkiye” konulu bir konferans verdi.
Bakan Müezzinoğlu, Yunanistan'da yaşarken ana vatan Türkiye'ye kaçarak geldiğini ve 4 yıl “haymatlos” olarak yaşadığını hatırlattı ve “o zaman Edirne’de böyle Mimar Sinan Vakfı size kucak açacak bir kurum yoktu” dedi. Ancak Türkiye'nin geçmişle kıyaslandığında her açıdan çok fazla yol aldığını, mazlum ve mağdur coğrafyaları da sağlık yatırımları açısından desteklediğini belirten Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
 
“Cibuti ziyaretimizde Devlet Başkanı İsmail Ömer Guelleh, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 4-5 ambulans istedi. Biz 6 tam donanımlı ambulans gönderdik. Somali'ye uluslararası boyutta 200 yataklı eğitim ve araştırma hastanesini açtık. O bölgenin en modern hastanesi. Orada Türk hekimleri, hemşireleri çalışıyor. Pakistan'da Muzaffergâh’ta 70 yataklı çocuk ve kadın hastalıkları hastanesini bu Millet yaptı. Kırgızistan'da da yapıyoruz.”
 
Müezzinoğlu, ayrıca Parlamento'da bir yasa taslağı olduğunu, bu yasanın çıkması halinde Almanya'da da hastane ya da hastaneler açacaklarını vurguladı.

Türkiye'nin sağlık vizyonunun artık 77 milyon ülke insanını değil mazlum ve mağdur coğrafyaları da kapsadığını vurgulayan Müezzinoğlu, "Elimiz yettiğince, gücümüz yettiğince yanlarında oluyoruz. Merkezinde yatan anlayış nedir? İnsana değerdir, insanı yaşatmadır. kendi vatandaşımız olmasa bile mağdur ve masumların yanında olmaktadır." diye konuştu.

Müezzinoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne de değinerek, Çanakkale Zaferi'nde yüz binlerce Türk askerinin şehit olduğunu ve bu askerleri doğuranların anneler olduğunu söyledi.

Konferansın ardından öğrencilerden soru alan Bakan Müezzinoğlu, Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühensiliği Bölümü öğrencisi Afganistanlı Nakibullah Amani'nin "Sağlığa zararı olan cep telefonları ile ilgi bilgilendirme yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Cep telefonunun yan etkileri olduğuna yönelik kanılar var. Bu yüzden uzun konuşmalar yapılmaması, kulağa yakın görüşmeler yapılmaması, gelişim çağındaki çocukların odasına konulmaması gibi önlemler alınması gerekiyor. Yasaklamaktan ziyade kullanılan her şeyin bilinçli kullanılması gerekiyor. Sağlık okur yazarlığı önemli. Her şeyin kanununu, yasasını çıkarma, zorlama yoluna gitmeyelim. Bilinçli toplumlar, bunu minimuma kendisi indirir. Kültürlü toplumlar bunu başarırlar. Cep telefonuyla ilgili bilgilendirme kampanyalarını yürütüyoruz. Bunu daha da genişleteceğiz."

.